Burnham Executive Desk
Executive desk in Grey Mink alder veneers with dark bronze knobs, finished on all sides. Seven drawers include locking file drawers, a drop-front keyboard drawer, removable dividers, and a writing slide.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a soft modern and casual appeal, the Burnham Writing Desk is crafted of Alder Veneers with knots in a Grey Mink finish accented by dark bronze knob hardware. Featuring 7 drawers, the top left and right drawers are on full extension metal ball bearing slides with removable divider inserts, one removable writing slide and one removable pencil drop-in that can be used on either side. The bottom drawers are locking file drawers with a pendaflex filing system and full extension metal ball bearing slides. The center drawer has a drop front for keyboard use. Finished on all sides so the desk can float in a room.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Seven drawersTop left and right drawers are on 100lb full extension metal ball bearing slides with removable divider inserts, one removable writing slide and one removable pencil drop-in that can be used on either sideBottom drawers are locking file drawe | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 20D x 2.375H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 20D x 3H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 28.25D x 9.625H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 75 lbs |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 37.75 |
| Carton Weight | 358.70 |
| Carton Width | 75.00 |
| Depth | 34.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Dark Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 26.5W x 17.5D x 2.375H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Alder Veneers with Knots |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Sales Panel | HF-5921-GrayMink-SP |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Executive Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 308.43 |
| Image Role Data | {“5921_10562_90_detail”:[“Detail Image 1″],”5921_10464_467_562_90_room”:[“Room Image 1″],”5921_10562_90_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5921_10562_90_back_silo”:[“Silo Image 2”,”S |
| Weight | 308.43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 72 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Burnham & Work Your Way |
Complete The Look
Burnham Junior Executive Desk
Burnham Bookcase
Burnham Writing Desk
Burnham Lateral File
Items We Think You Will Love..
Corsica Junior Executive Desk
Rhapsody Executive Desk
Corsica Writing Desk
Leesburg Executive Desk
Rhapsody Writing Desk
Writing Desk
Tynecastle Executive Desk
Corsica Executive Desk
Home Office Brookhaven Left Pedestal Desk
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
Brookhaven Desk Chair
Rustic Glam Leg Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Burnham Executive Desk
"*" indicates required fields