Burnham Junior Executive Desk
Transitional executive desk in Grey Mink alder veneers with dark bronze hardware, finished on all sides. Offers 7 drawers including locking file drawers, full-extension storage, and a removable writing slide and pencil tray.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a soft modern and casual appeal, the Burnham Junior Executive Desk is crafted of Alder Veneers with knots in a Grey Mink finish accented by dark bronze knob hardware. This functional and versatile piece features 7 drawers, and the top left and right drawers are on full extension metal ball bearing slides with removable divider inserts. There’s one removable writing slide and one removable pencil drop-in that can be used on either side. The bottom drawers are locking file drawers with pendaflex filing systems and full extension metal ball-bearing slides. The desk is finished on all sides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Seven drawersTop left and right drawers are on 100lb full extension metal ball bearing slides with removable divider inserts, one removable writing slide and one removable pencil drop-in that can be used on either sideBottom drawers are locking file drawe | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 13.375W x 19.875D x 2.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 13.375W x 19.875D x 3H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 13.375W x 27D x 9.5H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
| Carton Height | 34.00 |
| Carton Length | 37.75 |
| Carton Weight | 339.50 |
| Carton Width | 67.25 |
| Depth | 34.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Dark Bronze |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.50 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 24.125W x 17.25D x 2.25H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Alder Veneers with Knots |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Sales Panel | HF-5921-GrayMink-SP |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Executive Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 296.52 |
| Image Role Data | {“5921_10660_90_detail”:[“Detail Image 1″],”5921_10660_90_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5921_10660_90_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5921_10660_90_top”:[“ |
| Weight | 296.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 64 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Burnham & Work Your Way |
Complete The Look
Burnham Writing Desk
Burnham Bookcase
Burnham Lateral File
Burnham Executive Desk
Items We Think You Will Love..
Telluride 66” Writing Desk
Brookhaven Desk Chair
Archivist Writing Desk
Corsica Executive Desk
Leesburg Executive Desk
Tynecastle Writing Desk
Writing Desk
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Brookhaven Executive Desk
Corsica Writing Desk
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Burnham Junior Executive Desk
"*" indicates required fields