Bristowe Lateral File
Lateral file cabinet with two locking file drawers on full-extension slides for secure, smooth organization. Pecan veneers in a Tuxedo black finish with oil-rubbed bronze pulls suit a home office.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Casual yet refined and stylish, the versatile Bristowe Lateral File sets a professional and inviting tone for any work-from-home space, or provides vital storage for organizing your household. Crafted of Pecan Veneers in a Tuxedo black paint finish with touches of warm brown, the file features two locking file drawers with a pendaflex filing system with locks on the front of the drawers. Drawers are on metal ball bearing full-extension slides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two locking file drawers with pendaflex filing system with locks on the front of the drawersDrawers are on 150lb metal ball bearing full extension slidesFinish: Tuxedo, a casual black paint with touches of warm brownHardware: Oil-rubbed bronze finished pu | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Drawer Glide Location | Side-mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 25.50 |
| Carton Weight | 147.00 |
| Carton Width | 39.50 |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25.125W x 16.125D x 9.625H |
| Drawer Handle Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 32.00 |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Pecan Veneers |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Sales Panel | HF-5971-Tuxedo-SP |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 110 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes, rasping, rock, scratch antiquing, texture |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 125.5 |
| Image Role Data | {“5971_10466_99_room”:[“Room Image 1″],”5971_10458_445_466_99_room”:[“Room Image 2″],”5971_10563_464_467_466_99_room”:[“Room Image 3″],”5971_10466_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle” |
| Weight | 125.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Bristowe & Work Your Way |
Complete The Look
Bristowe Writing Desk
Bristowe Bookcase
Items We Think You Will Love..
Elon Lateral File
Magnolia Manor Corner Filler
Magnolia Manor Hutch
Leesburg Lateral File
Documents Lateral File
Brookhaven Lateral File
Curata Mobile File
Telluride Lateral File
Corsica Lateral File
Magnolia Manor Mobile File
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Bristowe Lateral File
"*" indicates required fields