Amani Accent Table
Accent table combining beech wood, jute rope, and a capiz shell top in a lime-washed Buff Almond finish. Natural textures deliver a relaxed, casual style.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a modern yet casual style, the Armani Accent Table is an eclectic mix of natural materials Beech Solid Wood, Capiz Shell and rope, evoking a place of refuge and retreat. The calming tonal Buff Almond finish is lime washed with subtle texture accented by jute rope, and the table top is covered in Capiz Shell.
Product Details
| Carton Height | 29.25 |
|---|---|
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 27.50 |
| Carton Width | 22.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | No |
| Material Description | Beech Solids with Capiz Shell and Rope |
| Metal Distressing | No |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 18.00 |
| Wood Distressing Type | Gouging and wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 13.2 |
| Image Role Data | {“1672_50003_00_room”:[“Room Image 1″],”1672_50003_00_80210_80_room”:[“Room Image 2″],”1672_50003_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1672_50003_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 13.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | American Life Amani |
Complete The Look
Amani Three-Drawer Accent Chest
Amani Rope and Glass Cocktail Table
American Life Amani Living Room Amani Sofa Table
Items We Think You Will Love..
Alfresco Costiere Chest
Chatelet Scroll Accent Table
Memento Accent Table
Sylvie Accent Table
Chatelet Credenza
Curata Accent Table
Waterfall Brown Accent Table
Waterfall Brown Accent Table
French Two Drawer Chest
Verona Accent Table
Oval Accent Table
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Amani Accent Table
"*" indicates required fields