Amani Three-Drawer Accent Chest
Modern-casual three-drawer accent chest crafted from pecan, maple and oak veneers with a Crema marble top. Brie grey finish with reeded, diamond-pattern fronts and silver-colored tab pulls for refined storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The modern yet casual style of the Amani Chest evokes a place of refuge and retreat with its tranquil mix of natural materials. The case is crafted of Pecan, Maple and Oak Veneers with a Crema Marble top. The tactile Brie finish is a grey tone with organic reeded details and a diamond pattern on each of the three drawer fronts. Silver-colored tab pulls add a sparkle.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 209.70 |
| Carton Width | 46.00 |
| Depth | 18.50 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 37.25W x 13D x 6H |
| Drawer Handle Finish | Silver |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 35.75 |
| Material Description | Pecan, Maple and Oak Veneers, Cedar and Marble |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-1672-CREAM-SP |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 110 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 192.1 |
| Image Role Data | {“1672_85004_00_room”:[“Room Image 1″],”1672_85004_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1672_85004_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 192.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 42 × 35.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | American Life Amani |
Complete The Look
Amani Accent Table
American Life Amani Living Room Amani Sofa Table
Amani Rope and Glass Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Bubble Glass Accent Table
Moment of Hope Chest
Chest
Alfresco Costiere Chest
Sylvie Accent Table
Parkland Falls Storage Trunk
Triumph Accent Chest
Memento Accent Table
Waterfall Brown Accent Table
Hamilton Accent Table
Chatelet Credenza
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Amani Three-Drawer Accent Chest
"*" indicates required fields