Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Fretwork‑front chest in a Pearl Essence finish with antique mirror and soft silvery‑gold accents. Offers three drawers, including a cedar‑lined bottom drawer, for elegant storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Timeless and romantic, this elegant chest is purely pretty with its fretwork front combining a creamy Pearl Essence finish with Antique Mirror and a soft silvery gold accent. Three drawers; the bottom drawer is cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 31.75W x 15.25D x 5.75H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 31.75W x 15D x 6.5H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 55 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 31.75W x 15.25D x 6.5H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 55 lbs |
| Carton Height | 35.50 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 136.40 |
| Carton Width | 40.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Gold, Copper |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak and Red Cedar Veneers with Antique Mirror |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 110.23 |
| Image Role Data | {“3023_85001_inset2”:[“Room Image 1″],”3023_85001”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”3023_85001_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 110.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 36 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
Complete The Look
Sanctuary Side Chair
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Sanctuary Nightstand
Sanctuary Upholstered Side Chair
Bedroom Sanctuary 5/0 Upholstered Footboard
Sanctuary Armoire – Visage
Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Sanctuary Spindle Side Chair
Sanctuary Spindle Arm Chair
Sanctuary Rectangle Dining Table with 2-20in Leaves
Sanctuary Four-Drawer Thin Console
Items We Think You Will Love..
58” Red Asian Cabinet
Curata Accent Table
Chatelet Scroll Accent Table
Accent Nesting Tables
Round Martini Table
Melody White Accent Table
Verona Accent Table
Oval Accent Table
Triumph Accent Chest
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Amani Three-Drawer Accent Chest
French Two Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
"*" indicates required fields