Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Elegant credenza with a marble top, cabriole legs and a raised circle motif, finished in charcoal. TV-ready with a ventilated back, two adjustable shelves and two drawers; accommodates up to a 60 in. TV.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This chic and shapely credenza has a raised circle motif that dissects the center doors, classic cabriole legs and an elegant marble top. Almost too good to be true: this gorgeous piece is TV-ready with a ventilated back panel, two adjustable shelves and two drawers and will accommodate up to a 60-inch flat screen TV. Finish is a charcoal color.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 45.75 |
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 226.60 |
| Carton Width | 66.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25.25W x 11D x 4H |
| Drawer Handle Finish | Dark Antique Bronze |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 42.50 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Marble |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 62.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 187 |
| Image Role Data | {“1610_85005_GRY_room”:[“Room Image 1″],”1610_85005_GRY_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1610_85005_GRY_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 62 × 42.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Lloyds Leopard Entertainment Credenza
Melange Casual Dining Brynlee 42in Top
Melange Selleck Writing Desk
Melange Casual Dining Brynlee Table Base
Melange Kanchan Sofa Console
Melange Dylian Coffee Table
Melange Taj Console
Living Room Melange Delilah Accent Chest
Melange Estrella Three Drawer Chest
Melange Fingerprints Two Door Credenza
Melange Dynasty Accent Chest
Melange Atlantis End Table
Items We Think You Will Love..
Verona Accent Table
Amani Accent Table
Susan G. Komen Eternal Chest
Oval Accent Table
Hamilton Accent Table
French Two Drawer Chest
Americana Bed Bench
Sylvie Accent Table
Waterfall Brown Accent Table
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Memento Accent Table
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
"*" indicates required fields