Melange Saffron Three Drawer Chest
Three-drawer chest in textured cream maple veneers with antique pewter ribbed bar pulls. Cream-finished drawer interiors keep the look clean and serene.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Simple and serene, the Saffron Chest is crafted of Maple Veneers with a textured cream-colored finish with cream drawer interiors, accented by antique pewter ribbed bar pulls.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 185.00 |
| Carton Width | 46.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 39W x 13D x 7H |
| Drawer Handle Finish | Antique Pewter |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 34.25 |
| Material Description | Maple Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 160 |
| Image Role Data | {“628_85652_05_room”:[“Room Image 1″],”628_85652_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85652_05_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”628_85652_05_top”:[“Top Silo Im |
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Living Room Melange Miranda Credenza
Living Room Melange Gerrin Side Table
Melange Neville Credenza
Melange Esperanza Two-Door Chest
Melange Lisette Hall Chest
Melange Arbor Credenza
Melange Silverfrost Cocktail Table
Melange Edmun Rectangle Cocktail Table
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Evermore Rectangle Cocktail Table
Melange Holmes C-Shaped Accent Table
Melange Breck Chest
Items We Think You Will Love..
Moment of Hope Chest
Amani Accent Table
Oval Accent Table
Memento Accent Table
Hamilton Accent Table
Melody White Accent Table
Triumph Accent Chest
Amani Three-Drawer Accent Chest
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Chest
Parkland Falls Storage Trunk
Waterfall Brown Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Saffron Three Drawer Chest
"*" indicates required fields