Melange Be-Leaf In Me Accent Table
Compact 15.5 in. round accent table crafted from resin with a white quartz top, raised leaf motif, and a brushed gold base.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Serene and elegant in a white and gold color scheme, the Be-Leaf In Me Accent Table has a compact 15 ½ x 15 ½ round shape. Crafted of Resin and Quartz, the table has a white finish over a raised leaf motif, a Quartz top and a brushed gold base.
Product Details
| Carton Height | 29.75 |
|---|---|
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 54.56 |
| Carton Width | 19.50 |
| Depth | 15.50 |
| Distressing | No |
| Height | 25.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Resin and Quartz |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 15.50 |
| Weight | 44.4 |
| Image Role Data | {“628_50101_02_room”:[“Room Image 1″],”628_50101_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_50101_02_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 44.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.5 × 15.5 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Savion Chest
Melange Summit Gorge Entertainment Console
Melange Florence Four Door Credenza
Melange Architectural Writing Desk
Living Room Melange Natalee Two Door Chest
Melange Presidio Console Table
Diamante Console
Melange Corrina Martini Table
Melange Rowan Chest
Melange Giles Console Table
Melange Joannie Two Door Chest
Living Room Melange Molina Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Amani Three-Drawer Accent Chest
Sylvie Accent Table
Waterfall Black Accent Table
Memento Accent Table
Hamilton Accent Table
Americana Bed Bench
Unity Chest
Red Bombe Chest
Melody White Accent Table
Triumph Accent Chest
Bubble Glass Accent Table
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Be-Leaf In Me Accent Table
"*" indicates required fields