Melange Corrina Round Lamp Table
Round lamp table blending a gold-leaf metal fretwork base with a White Onyx Parquet top for an airy, Art Deco look. A refined living room side table in warm gold tones.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Add a sparkle of timeless Art Deco style to any living space with the Mélange Corrina Lamp Table, blending a gold-leaf metal fretwork base with a White Onyx Parquet top for an airy and uplifting look.
Product Details
| Carton Height | 27.50 |
|---|---|
| Carton Length | 33.25 |
| Carton Weight | 87.12 |
| Carton Width | 33.25 |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | No |
| Height | 24.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | White Onyx Parquet with Carbon Steel Metal and Gold Leaf |
| Style | Transitional |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 30.00 |
| Weight | 45.54 |
| Image Role Data | {“638_50359_WH_5952_80116_117_151_02_room”:[“Room Image 1″],”5952_80116_80117_80151_02_638_50359_WH_room”:[“Room Image 2″],”5952_80116_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5952_8011 |
| Weight | 45.54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Mathilda Three Drawer Chest
Melange Kingston Console Table
Melange Esperanza Two-Door Chest
Melange Edmun Sofa Table
Melange Selleck Writing Desk
Melange Contours Credenza
Melange Blythe Accent Table
Melange Architectural Writing Desk
Melange Asher Four Door Entertainment Credenza
Melange Boucle Accent Chest
Melange Brynlee Side Chair
Melange Kanchan Sofa Console
Items We Think You Will Love..
Carpenter Brown Lamp Table
Ludwig Brown End Table
Plymouth Gray End Table
Millwork Brown Round End Table
Mesa Valley End Table
Eclipse Brown Round End table
Plymouth Gray End Table
Waterfall Brown Round End Table
Melody White Round End Table
Americana End Table
Palette Brown Tall Bunching Table
Sylvie Short Bunching Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Corrina Round Lamp Table
"*" indicates required fields