Melange Holmes C-Shaped Accent Table
C-shaped accent table that slides over a chair or sofa for a handy surface. Features a silver-leaf top with glass overlay and a gold-finished metal base.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
How could a table so handy be so exquisitely stylish? Designed in a C-shape to allow it to be pulled up underneath and over a chair or sofa, the Holmes has a convenient compact footprint and has a silver leaf top with glass overlay and a gold-finished metal base.
Product Details
| Carton Height | 29.50 |
|---|---|
| Carton Length | 16.00 |
| Carton Weight | 24.20 |
| Carton Width | 16.00 |
| Depth | 12.00 |
| Distressing | No |
| Height | 25.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Stainless Steel with Glass and Silver Leaf |
| Metal Distressing | No |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 40 lbs |
| Width | 12.00 |
| Weight | 11 |
| Image Role Data | {“638_50535_00_room”:[“Room Image 1″],”638_50535_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_50535_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 25.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Mazarine Credenza
Melange Apollo Credenza
Melange Halen Nesting Sofa Tables
Melange HF Cabinet
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Melange Korena Square Cocktail Table
Melange Lisette Hall Chest
Melange Amberly Credenza
Casual Dining Melange Kandin Bar Cabinet
Melange Stacked Chest
Melange Snaked Console Table
Matisette Chest
Items We Think You Will Love..
Nesting Tables
Sylvie Accent Table
58” Red Asian Cabinet
Waterfall Brown Accent Table
Bubble Glass Accent Table
Chest
Memento Accent Table
Curata Accent Table
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Amani Accent Table
Hamilton Accent Table
Triumph Accent Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Holmes C-Shaped Accent Table
"*" indicates required fields