Melange Architectural Writing Desk
Transitional 60 in. writing desk in light wood oak veneers with resin, featuring three drawers and distressing with worm holes. Clean lines suit a home office.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Calming symmetry and balance will flow over from the design of the architectural writing desk and into your life.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Center drawer with drop-front for keyboard useTwo utility drawers with one drop in writing insert that can be used on either sideKeyboard space: 23W x 18D x 3 1/2HKnee space: 48 5/8W x 30D x 24 1/4HFinish: Light wood finish over oak veneers. Distressing i | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 14.00 |
| Carton Length | 33.50 |
| Carton Weight | 178.00 |
| Carton Width | 64.00 |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 23W x 18D x 2.25H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Knee Space | 48 5/8W x 30D x 24 1/4H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 9W x 18.625D x 1.625H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 149.92 |
| Image Role Data | {“638_10005”:[“Room Image 1″],”638_10005_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_10005_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”638_10005_top”:[“Top Silo Image 1”],”638_1 |
| Weight | 149.92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Raising Cane Cocktail Table
Melange Glamour Floor Mirror withJewelry Armoire Storage
Melange Atlantis Entertainment Credenza
Melange Kanchan Sofa Console
Melange Sapphire Accent Chest
Melange Contours Console
Melange Maverick Table
Melange Corrina Martini Table
Diamante Console
Melange Ground Perspective Credenza
Living Room Melange Dancer Credenza
Melange Holmes C-Shaped Accent Table
Items We Think You Will Love..
Rustic Glam Trestle Desk
Brookhaven Desk Chair
Archivist Writing Desk
Corsica Writing Desk
Brookhaven Executive Desk
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
42” Leg Desk
Corsica Junior Executive Desk
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Rhapsody Writing Desk
Telluride 66” Writing Desk
Rhapsody Executive Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Architectural Writing Desk
"*" indicates required fields