Melange Bellis Accent Table
Modern accent table with an interlocking bronze-colored metal base and a gypsum top for a refined, sculptural look.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Chic and modern, the Bellis Accent Table exudes tasteful style with an interlocking bronze-colored metal base and a Gypsum tabletop.
Product Details
| Carton Height | 28.00 |
|---|---|
| Carton Length | 19.25 |
| Carton Weight | 38.14 |
| Carton Width | 24.50 |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | No |
| Height | 24.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | No |
| Material Description | Tubular Steel and Gypsum |
| Metal Distressing | No |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 70 lbs |
| Width | 16.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 26.46 |
| Image Role Data | {“638_50381_MULTI_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_50381_MULTI_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_50381_MULTI_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 26.46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 16 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Browns |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Noelle Credenza
Melange Marin Drink Table
Melange Georgie Side Table
Melange Blaire Console Table
Melange Whitmore Four Door Credenza
Melange Summit Gorge Entertainment Console
Melange Edmun Rectangle Cocktail Table
Melange Dorian Accent Chest
Melange Fingerprints Two Door Credenza
Melange Rowan Chest
Living Room Melange Miranda Credenza
Melange Audra Round Accent Table
Items We Think You Will Love..
58” Red Asian Cabinet
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Bubble Glass Accent Table
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Melody White Accent Table
Verona Accent Table
Red Bombe Chest
Oval Accent Table
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Chest
Curata Accent Table
Memento Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Bellis Accent Table
"*" indicates required fields