Melange Estrella Three Drawer Chest
Swirl Mahogany three-drawer chest with silver eglomise glass fronts and slim gold legs. Push-to-open drawers glide on side-mounted guides for smooth operation.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Tasteful and timeless, the Estrella Three-Drawer Chest is crafted of Swirl Mahogany with Glass, Silver Leaf and Metal and combines a dark wood finish with silver eglomise glass front doors and slim gold legs. The drawers are push-to-open and have easy to operate side-mounted metal guides.
Product Details
| Carton Height | 41.25 |
|---|---|
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 194.00 |
| Carton Width | 52.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | No |
| Height | 36.75 |
| Material Description | Swirl Mahogany with Glass, Silver Leaf and Metal |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 130 lbs |
| Width | 48.00 |
| Weight | 167.55 |
| Image Role Data | {“628_85635_647_room”:[“Room Image 1″],”318_25SW_7228_80230_02_628_85635_647_room”:[“Room Image 2″],”628_85635_647_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85635_647_top”:[“Top Silo Im |
| Weight | 167.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 48 × 36.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Credenza
Melange HF Cabinet
Melange Corinth Four Door Entertainment Console
Melange Mediterranean Entertainment Credenza
Melange Keenan Five Door Credenza
Evermore Rectangle Cocktail Table
Melange Blythe Accent Table
Melange Vienna Console
Melange Rockee Two Door Chest
Melange Russell Credenza
Melange Blaire Console Table
Melange Fluted Kidney Desk
Items We Think You Will Love..
Unity Chest
Oval Accent Table
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Hamilton Accent Table
Americana Bed Bench
Melody White Accent Table
Parkland Falls Storage Trunk
Sylvie Accent Table
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Nesting Tables
Susan G. Komen Eternal Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Estrella Three Drawer Chest
"*" indicates required fields