Melange Keenan Five Door Credenza
Five-door credenza with a weave-like textured front, dark wood finish, and a shaped silver metal base. Includes drawers and adjustable shelves with a ventilated back and wire management for electronics.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
An unexpected eclectic blending of texture, form and function with an understated and timeless beauty, the Mélange Keenan Five-Door Credenza combines a weave-like tactile surface with a shaped silver metal base and distressed metal hardware in an oversized rectangle shape. There’s one drawer behind the pair of left doors, creating one shelf, and one drawer behind the pair of right doors, creating one shelf, and two adjustable shelves behind the center door. Crafted of Oak Veneers, resin and metal, there’s a ventilated back panel and wire management holes in the back panel.
Product Details
| Five doorsOne drawer behind pair of left doors creates one shelfOne drawer behind pair of right doors creates one shelfTwo adjustable shelves behind center doorVentilated back panelWire management holes in back panelMetal baseFinish: Dark wood finish with | Yes |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 39.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 331.00 |
| Carton Width | 94.50 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.25 |
| Material Description | Oak Veneers, Resin and Metal |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 90.00 |
| Weight | 300 |
| Image Role Data | {“628_85106_96_room”:[“Room Image 1″],”628_85106_96_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85106_96_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_85106_96_top”:[“Top Silo |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 90 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
German Silver Entertainment Console
Melange Terra Credenza
Melange Breck Chest
Living Room Melange Molina Cocktail Table
Melange Brynlee Side Chair
Melange Fingerprints Two Door Credenza
Melange Contours Side Table
Melange Mediterranean Entertainment Credenza
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Melange Corrina Cocktail Table
Melange Lets Be Fronds Two Door Chest
Melange Joannie Two Door Chest
Items We Think You Will Love..
Leesburg Display Cabinet
Americana Display Cabinet
Rhapsody 72” Credenza
Americana Server
Farmhouse Server
Double Bridge Sideboard
Chatelet Buffet
Rhapsody Bunching Curio
Lawson Server
Waterfall Black Buffet
Treasures Hutch – Oak
Treasures Buffet – Oak
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Keenan Five Door Credenza
"*" indicates required fields