Melange Swaley Four Door Credenza
Dark wood credenza with a striking gold swirl motif and bronze hardware. Inside are adjustable shelves, plus a ventilated back with wire management and a power supply for electronics.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With an earthy and exotic elegance, the Mélange Swaley Four-Door Credenza is a striking silhouette with a dramatic gold swirl motif on the front, accented by dramatic curved vertical rectangle-shaped bronze hardware. Crafted of Oak Veneers and Resin, the credenza has 2 adjustable shelves behind each pair of doors, a ventilated back panel with wire management and a power supply
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four doors with gold swirl motifTwo adjustable shelves behind each pair of doorsVentilated back panelWire management holes in back panelPower supplyFinish: Dark wood finish on top and sides. Gold swirl motif on doors.Hardware: Bronze curved rectangle hard | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 38.75 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 135.00 |
| Carton Width | 84.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Height | 33.50 |
| Material Description | Oak Veneers and Resin |
| Number of Shelves | 4 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 175 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 80.00 |
| Weight | 110 |
| Image Role Data | {“628_85633_15_room”:[“Room Image 1″],”628_85633_15_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85633_15_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_85633_15_top”:[“Top Silo |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 80 × 33.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Blythe Accent Table
Melange Mazarine Credenza
Melange Dylian Coffee Table
German Silver Entertainment Console
Melange Keenan Five Door Credenza
Melange Savion Chest
Melange Neville Credenza
Melange Asher Four Door Entertainment Credenza
Melange Vienna Console
Melange Whitmore Four Door Credenza
Melange Contours Console
Melange Jova Four-Door Credenza
Items We Think You Will Love..
Americana Bed Bench
Unity Chest
Waterfall Brown Accent Table
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Triumph Accent Chest
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Bubble Glass Accent Table
Nesting Tables
Amani Accent Table
Alfresco Costiere Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Swaley Four Door Credenza
"*" indicates required fields