Melange Presidio Console Table
Geometric console table in dark walnut with gold powder accents. Crafted of walnut veneers and resin with one lower shelf.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Exuding a global panache with a gold powder finish over a geometric silhouette, the Presido Console Table welcomes you home day after day. Crafted of Walnut Veneers, the Presido has one shelf.
Product Details
| Carton Height | 36.25 |
|---|---|
| Carton Length | 18.25 |
| Carton Weight | 162.80 |
| Carton Width | 70.25 |
| Depth | 14.25 |
| Distressing | No |
| Height | 32.75 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Walnut Veneers, Resin and Gold Powder |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 120 lbs |
| Width | 66.25 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 129.8 |
| Image Role Data | {“638_85219abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85219silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85219top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 129.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.25 × 66.25 × 32.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Taj Console
Melange Summit Gorge Entertainment Console
Melange Maverick Table
Melange Callum Round Accent Table
Melange Mathilda Three Drawer Chest
Melange Emma Console Table
Melange Keenan Five Door Credenza
Melange Boucle Accent Chest
Melange Contours Console
Melange Deserie Demilune Chest
Melange Saber End Table
Melange Dorian Accent Chest
Items We Think You Will Love..
Elixir Console Table
Ciao Bella Narrow Console
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console
Console Table
City View Console Bar Table
Sanctuary Four-Drawer Console
Skinny Console Table
Brookhaven Console Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
Console Table
Leesburg Demilune Hall Console
Bexar Leg Huntboard
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Presidio Console Table
"*" indicates required fields