Diamante Console
Console cabinet crafted from cherry veneers with antique mirror accents in a light wood finish with gray tones. Provides two shelves and subtle distressed details.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Diamonds are your room’s best friend with this stunning, shimmering Diamonte Console.
Product Details
| Carton Height | 37.75 |
|---|---|
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 189.20 |
| Carton Width | 72.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers with Antique Mirror |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 140 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Knife marks, holes, spatter |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 154.33 |
| Image Role Data | {“638_85102_inset2”:[“Room Image 1″],”638_85102”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85102_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 154.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Atlantis Entertainment Credenza
Melange Keenan Five Door Credenza
Melange Maverick Table
Melange Barron Accent Table
Casual Dining Melange Kandin Bar Cabinet
Melange Savion Chest
Brynlee 42 inch Table
Melange Hawthorne Four Door Credenza
Melange Bridged Cocktail Table
Melange Sapphire Accent Chest
Melange Dylian Coffee Table
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Parkland Falls Storage Trunk
Amani Three-Drawer Accent Chest
Waterfall Brown Accent Table
Memento Accent Table
Chatelet Credenza
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Oval Accent Table
Susan G. Komen Eternal Chest
Amani Accent Table
Curata Accent Table
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Diamante Console
"*" indicates required fields