Delano Chest
Rustic decorative chest with clean, linear design in medium walnut with gray tones. Crafted of walnut veneers and resin with subtle worm-hole distressing and two shelves.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A study in rustic sophistication, the Delano chest takes an understated approach to linear design.
Product Details
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 37.50 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 193.60 |
| Carton Width | 54.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Walnut Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 50.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 165.35 |
| Image Role Data | {“638_85115_inset2”:[“Room Image 1″],”638_85115”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85115_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 165.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 50 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Raising Cane Cocktail Table
Melange Mathilda Three Drawer Chest
Melange Saffron Three Drawer Chest
Melange Hawthorne Four Door Credenza
Melange Holmes C-Shaped Accent Table
Melange Raising Cane End Table
Melange Audra Round Accent Table
Melange Rosella Console
Melange Burlesque Coffee Table
Melange Jova Four-Door Credenza
Melange Russell Credenza
Melange Ground Perspective Credenza
Items We Think You Will Love..
French Two Drawer Chest
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Verona Accent Table
Melody White Accent Table
Sylvie Accent Table
Hamilton Accent Table
Red Bombe Chest
Nesting Tables
Chatelet Scroll Accent Table
Chest
Waterfall Brown Accent Table
Curata Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Delano Chest
"*" indicates required fields