Melange Atlantis End Table
Modern end table with rounded corners, a creamy white painted tempered-glass top, and raffia-wrapped sides in soft blue-gray. Set on a white plinth base for a serene look.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Serene and stylish with a spa-like color scheme, the modern rectangle-shaped Atlantis End Table has rounded corners, a painted tempered glass top, raffia-wrapped exterior and white plinth base. The top is painted in a creamy white, and the raffia wrap is in a pale blue tone inspired by Caribbean beaches.
Product Details
| Carton Height | 29.00 |
|---|---|
| Carton Length | 31.00 |
| Carton Weight | 62.00 |
| Carton Width | 27.00 |
| Depth | 27.00 |
| Distressing | No |
| Glass Insert Dimensions | 19.8125W x 23.8125D x .25TH |
| Height | 24.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Tempered Glass and Raffia |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Polyurethane |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 23.00 |
| Weight | 40 |
| Image Role Data | {“628_80499_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_80499_02_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”628_80499_02_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 23 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Renee Credenza
Melange Thunber Sofa Console
Melange Dylian Console Table
Melange Estrella Three Drawer Chest
Melange Bridged Cocktail Table
Melange Credenza
Melange Summit Gorge Entertainment Console
Melange Grove Round End Table
Melange Florence Four Door Credenza
Melange Edmun Rectangle Cocktail Table
Melange Atlantis Cocktail Table
Melange Classic Credenza
Items We Think You Will Love..
Waterfall Brown Round End Table
Athens End Table
Americana End Table
Greystone Mill End Table
Waterfall Brown Round End Table
Ludwig Brown End Table
Lake House Square Lamp Table
Lyra End Table
Millwork Brown End Table
Verona End Table
Millwork Brown Round End Table
Carpenter Brown Lamp Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Atlantis End Table
"*" indicates required fields