Melange Terra Credenza
Modern media credenza in dark pine veneer with white doors and a metal base, featuring three soft-close doors with an adjustable shelf each. A ventilated back and 3-plug outlet behind the center door streamline media storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a swanky inverted quadrangle shape, the casual modern Terra Credenza combines Pine Veneers with metal. The outside and top of the case has a dark wood finish, contrasting with white painted doors and a metal base. The three doors have soft-close hinges and magnetic door catches, with one adjustable shelf behind each door. There’s a ventilated back panel and 3-plug electrical outlet located behind the center door, making this credenza media-friendly. Rounded corners.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelf behind each doorVentilated back panelMetal baseRounded cornersPower supply located behind center doorFinish: Dark wood finish over pine veneers on exterior with white painted | Yes |
|---|---|
| 1st Row Center Shelf Opening | 20.5W x 15.5D x 12.5H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 19.125W x 15.5D x 12.5H |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 247.00 |
| Carton Width | 76.00 |
| Center Base Panel Opening | 20.5W x 15.5D x 13.375H |
| Center Cabinet Opening | 20.5W x 15.5D x 26.875H |
| Center Wood Shelf Dimensions | 20.5W x 15.5D x .75TH |
| Center Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Clearance | 5.25 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 16.75 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 40 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 3 |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 14.625W x 15.5D x 13.375H |
| Left and Right Cabinet Opening | 14.625W x 15.5D x 26.875H |
| Left and Right Wood Shelf Dimensions | 19.125W x 15.5D x .75TH |
| Left and Right Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Material Description | Pine Veneers and Metal |
| Number of Shelves | 3 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Ventilation | Yes |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 214 |
| Image Role Data | {“628_85665_89_room”:[“Room Image 1″],”628_85665_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85665_89_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_85665_89_top”:[“Top Silo |
| Weight | 214 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Brynlee Side Chair
Melange Sapphire Accent Chest
Evermore Rectangle Cocktail Table
Melange Fingerprints Two Door Credenza
Melange Thunber Sofa Console
Melange Koren Credenza
Melange Burlesque Coffee Table
Melange Emma Console Table
Melange Breck Chest
Melange Boucle Accent Chest
Melange Raising Cane Cocktail Table
Melange Alabaster End Table
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Hamilton Accent Table
Alfresco Costiere Chest
French Two Drawer Chest
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Chatelet Scroll Accent Table
Moment of Hope Chest
Triumph Accent Chest
Melody White Accent Table
Parkland Falls Storage Trunk
Memento Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Terra Credenza
"*" indicates required fields