Melange Deserie Demilune Chest
Demilune chest in silver-leafed oak veneers with round twist hardware. Two doors open to a cream interior with one adjustable shelf.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Classy, tasteful and understated, the Deserie Chest is in a timeless demilune shape, crafted of Oak Veneers with a silver leaf finish and silver-colored round twist hardware. Behind the doors is one adjustable shelf and a cream interior.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Base Panel Opening | 22.5W x 14.25D x 13.75H |
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 121.00 |
| Carton Width | 40.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Silver Leaf |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 22.5W x 13D x 13.75H |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 22.5W x 13D x .75TH |
| Weight | 88 |
| Image Role Data | {“628_85656_95_room”:[“Room Image 1″],”628_85656_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85656_95_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_85656_95_top”:[“Top Silo |
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 36 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Dorian Accent Chest
Melange Guilded Accent Table
Melange Alpine Four-Door Credenza
Melange Contours Cocktail Table
Living Room Melange Natalee Two Door Chest
Melange Contours Console
Melange HF Cabinet
Melange Georgie Side Table
Melange Halen Nesting Sofa Tables
Melange Casual Dining Brynlee Table Base
Melange Ground Perspective Credenza
Brynlee 42 inch Table
Items We Think You Will Love..
Susan G. Komen Eternal Chest
Chatelet Credenza
Waterfall Brown Accent Table
Oval Accent Table
Hamilton Accent Table
Curata Accent Table
Waterfall Brown Accent Table
Nesting Tables
Triumph Accent Chest
Americana Bed Bench
Alfresco Costiere Chest
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Deserie Demilune Chest
"*" indicates required fields
