Ravenna Console
Console table in cherry veneers with metal and resin, finished in gray with distressed planking. Includes three drawers and traditional detailing.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Delicate and intricate yet stately and sophisticated, the Ravenna Console makes a striking accent to the define your space.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 16.75 |
| Carton Length | 19.25 |
| Carton Weight | 114.40 |
| Carton Width | 68.50 |
| Center Drawer Dimensions | 26W x 10.5D x 4H |
| Center Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Depth | 14.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 34.50 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 14.75W x 10.5D x 4H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers with Metal and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 130 lbs |
| Width | 64.25 |
| Wood Distressing Type | Chopping, planking |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 85.98 |
| Image Role Data | {“638_85091_inset2”:[“Room Image 1″],”638_85091”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85091_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 85.98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.5 × 64.25 × 34.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Sapphire Accent Chest
Living Room Melange Greystone Round Cocktail Table
Melange Emmett Entertainment Console
Melange Summit Gorge Entertainment Console
Melange Nolita Four Door Entertainment Console
Living Room Melange Funda Accent Table
Melange Savion Chest
Casual Dining Melange Kandin Bar Cabinet
Living Room Melange Miranda Credenza
Melange Marin 32in Accent End Table
Melange Keenan Five Door Credenza
Items We Think You Will Love..
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console
Bluewind Flip-Top Console Table
Vera Cruz Console Table
Bexar Leg Huntboard
Parkland Falls Console Bar Table
Beaumont Console
City View Console Bar Table
Console Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console Base
Brookhaven Console Table
Arrowcreek Console Bar Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Ravenna Console
"*" indicates required fields