Thin Metal Console
Thin metal console with a curvy steel base and travertine marble top for an organic, modern accent. Compact 40 in. W x 12 in. D footprint suits small spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Organic and modern, this striking thin metal console in a neutral color palette has a curvy steel base and natural stone top of Travertine Marble to create an inviting focal point with a compact 40W x 12D footprint.
Product Details
| Carton Height | 43.75 |
|---|---|
| Carton Length | 15.50 |
| Carton Weight | 106.70 |
| Carton Width | 43.50 |
| Depth | 12.00 |
| Distressing | No |
| Height | 40.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | No |
| Material Description | Metal and Marble |
| Metal Distressing | No |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 70 lbs |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 58.19 |
| Image Role Data | {“5373_85001abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”5373_85001silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5373_85001top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 58.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 40 × 40 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | 5373-85 & Melange |
Complete The Look
Melange Bridged Cocktail Table
Accent Nesting Tables
Melange Marin 32in Accent End Table
68in Entertainment Console
Melange Selleck Writing Desk
Melange Snaked Console Table
Melange Blaire Console Table
Melange Neville Credenza
Melange Mackenna Two Door Chest
Items We Think You Will Love..
Ciao Bella Flip-Top Console
Elixir Console Table
Beaumont Console
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Documents Console
City View Console Bar Table
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Sanctuary Four-Drawer Thin Console
Alfresco Lapilli Console Table
Skinny Console Table
Magnolia Manor Console Bar Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Thin Metal Console
"*" indicates required fields