Melange Selleck Writing Desk
Semicircle writing desk with a two-tone look: light Oak veneer top over a shimmery silver-finished base. Modern contemporary design provides a spacious, user-friendly work surface for the home office.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Offering a two-tone finish in a semi-circle shaped desk design contrasting Oak Veneers in a light wood finish with a shimmery silver-finished base, the Selleck Writing Desk has a calming contemporary style and a user-friendly work surface.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 11.75 |
| Carton Length | 36.75 |
| Carton Weight | 143.00 |
| Carton Width | 80.00 |
| Depth | 30.75 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 34 |
| Distressing | No |
| Height | 29.75 |
| Material Description | Oak Veneers with Silver Leaf |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Clearance | 27 |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 74.25W x 28.5D x 2.875TH |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 74.00 |
| Weight | 110 |
| Image Role Data | {“628_10008_95_detail”:[“Detail Image 1″],”628_10008_95_room”:[“Room Image 1″],”628_10008_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_10008_95_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Back 3 |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.75 × 74 × 29.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Passerine Four Door Credenza
Melange Lisette Hall Chest
Melange Blythe Accent Table
Melange Sorrell Five-Drawer Chest
Melange Saber Cocktail Table
Home Entertainment Melange Nolita Four Door Entertainment Console
Melange Contours Side Table
Melange Blaire Console Table
Matisette Chest
Melange Koren Credenza
Melange Estrella Three Drawer Chest
Items We Think You Will Love..
Corsica Writing Desk
Chatelet Writing Desk
Brookhaven Executive Desk
42” Leg Desk
Leesburg Executive Desk
Rhapsody Executive Desk
Telluride 66” Writing Desk
Brookhaven Executive L Right Return
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
Writing Desk
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Brookhaven Desk Chair
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Selleck Writing Desk
"*" indicates required fields