Melange Emmett Entertainment Console
Oak veneer and cane entertainment console with metallic floral medallion doors. Media-ready with ventilated back, power supply, touch-latch soft-close doors, adjustable shelves, and drawers; fits up to an 80 in. TV.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Tactile metallic floral medallion door fronts with cane inserts in a rich earth tone color palette make the Emmett Console a striking and stylish focal point. Crafted of Oak Veneers and Cane, the Emmett is media ready, featuring a ventilated back panel, power supply and accommodating up to an 80-inch TV. Four wood-framed pieced cane doors with touch latches and soft-close hinges have 2 adjustable shelves behind each pair of doors and 2 utility drawers behind the doors on the left side.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four wood-framed pierced cane doors with touch latches and soft-close hingesFloral medallion on door frontsTwo adjustable wood shelves behind each pair of doorsTwo utility drawers behind doors on left sideVentilated back panelPower supplyFinish: Natural g | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 269.00 |
| Carton Width | 88.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 36.25 |
| Material Description | Oak Veneers, Resin and Cane |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 4 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 210 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 84.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, wire brushing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 235.5 |
| Image Role Data | {“628_85598_80_room”:[“Room Image 1″],”628_85598_80_room2”:[“Room Image 2″],”628_85598_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85598_80_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Open 3/4 |
| Weight | 235.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 84 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange HF Cabinet
Melange Russell Credenza
Melange Taj Console
Melange Mackenna Two Door Chest
Melange Atlantis Cocktail Table
Melange Grove Round End Table
Melange Estrella Three Drawer Chest
Melange Neville Credenza
Melange Audra Round Accent Table
Melange Breck Chest
Melange Nolita Two Door Cabinet
Matisette Chest
Items We Think You Will Love..
Amani Accent Table
French Two Drawer Chest
Chest
Amani Three-Drawer Accent Chest
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Susan G. Komen Eternal Chest
Nesting Tables
Triumph Accent Chest
Melody White Accent Table
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Alfresco Costiere Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Emmett Entertainment Console
"*" indicates required fields