Melange Passerine Four Door Credenza
White credenza with raised floral fronts on a gold metal base. Four touch-latch doors open to adjustable shelving, with ventilated back, wire management, and a power supply for media use.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Passerine Credenza combines a delicate raised floral motif on the front with a pristine white finish and a gold metal base. The four doors have easy touch latches and two adjustable shelves behind each pair of doors. Combining form and function, the credenza offers a ventilated back panel, wire management holes in the back panel and a power supply. Crafted of hardwoods with resin and metal.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 38.25 |
|---|---|
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 333.40 |
| Carton Width | 96.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | No |
| Height | 34.50 |
| Material Description | Hardwoods with Resin and Metal |
| Number of Shelves | 4 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 92.25 |
| Weight | 286.6 |
| Image Role Data | {“628_85631_02_room”:[“Room Image 1″],”628_85631_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85631_02_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_85631_02_top”:[“Top Silo |
| Weight | 286.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 92.25 × 34.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Rosella Console
Melange Bellis Accent Table
Melange Casual Dining Brynlee Table Base
Melange Sapphire Accent Chest
Melange Alpine Four-Door Credenza
Melange Esperanza Two-Door Chest
Melange Hawthorne Four Door Credenza
Melange Holmes C-Shaped Accent Table
Melange Burlesque Coffee Table
Ravenna Console
Melange Bridged Cocktail Table
Melange Emma Console Table
Items We Think You Will Love..
Treasures Buffet – Oak
Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Athens Buffet
Newport Server
Treasures Hutch – Oak
Americana Server
Tynecastle Buffet
Alfresco Costa Display Cabinet
Sanctuary Glass Bunching Curio-Ebony Antiqued Oak
Chatelet Bunching Curio
Lawson Server
Chatelet Buffet
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Passerine Four Door Credenza
"*" indicates required fields