Melange Whitmore Four Door Credenza
Artful mango wood credenza with black, white, and gray bone inlay and a gray metal base. Four doors with removable shelves, plus a ventilated back and wire management.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
An abstract art pattern created with bone inlay in a black, white and gray color scheme makes the Whitmore Credenza a one-of-a-kind artistic accent. Crafted in Mango Wood, the four-door credenza has a removable shelf behind each pair of doors, a ventilated back panel and wire management.
Product Details
| Four doors with bone inlay fronts with touch latchesOne removable shelf behind each pair of doorsVentilated back panelWire management holes in back panelFinish: Light wood finish on outside of case. Black, white and gray bone inlay on the door fronts. Gra | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 20.50 |
| Carton Weight | 199.00 |
| Carton Width | 82.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Mango Wood with Bone Inlay and Iron |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 79.50 |
| Weight | 199 |
| Image Role Data | {“628_85111_02_room”:[“Room Image 1″],”628_85111_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85111_02_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_85111_02_top”:[“Top Silo |
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 79.5 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Terra Credenza
Melange Mediterranean Entertainment Credenza
Melange Joannie Two Door Chest
Melange Connelly Hall Console
Living Room Melange Greystone Round Cocktail Table
Melange Bianca Nesting Tables
Melange Fissured Entertainment Credenza
Living Room Melange Natalee Two Door Chest
Melange Corrina Cocktail Table
Melange Burlesque Console Table
Melange Credenza
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Melody White Accent Table
Oval Accent Table
58” Red Asian Cabinet
Waterfall Black Accent Table
Alfresco Costiere Chest
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
French Two Drawer Chest
Triumph Accent Chest
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Verona Accent Table
Sylvie Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Whitmore Four Door Credenza
"*" indicates required fields