Melange Raising Cane Etagere
Transitional etagere with a stainless steel frame and five wood-framed cane shelves with glass inserts. Open design showcases books and decor with a light, modern look.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bring a sophisticated, modern touch to your living room or home office with the Melange Raising Cane Etagere. This transitional piece combines a sleek stainless steel frame with five fixed wood-framed cane shelves, each featuring glass inserts. Perfect for showcasing books, decor, or artwork, the Etagere’s eclectic design combines steel, cane, and glass to offer a globally inspired aesthetic that fits seamlessly into any modern space.
Product Details
| 1st Row Shelf Opening | 35.75W x 15.25D x 15H |
|---|---|
| 2nd Row Shelf Opening | 35.75W x 15.25D x 15.25H |
| 3rd Row Shelf Opening | 35.75W x 15.25D x 15.25H |
| 4th Row Shelf Opening | 35.75W x 15.25D x 15.75H |
| Carton Height | 97.00 |
| Carton Length | 20.50 |
| Carton Weight | 172.00 |
| Carton Width | 41.25 |
| Clearance | 2.75 |
| Depth | 17.50 |
| Glass Insert Count | 5 |
| Glass Insert Dimensions | 35.51W x 15.04D x .1875TH |
| Glass Insert Weight Capacity | 50 lbs |
| Height | 85.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Steel, Glass, Cane with Wooden Frame |
| Number of Shelves | 5 |
| Style | Transitional |
| Width | 38.00 |
| Weight | 155 |
| Image Role Data | {“628_50736_15_detail”:[“Detail Image 1″],”628_80560_15_80561_15_50736_15_room”:[“Room Image 1″],”628_50736_15_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_50736_15_silo1″:[“Silo Image 2”, |
| Weight | 155 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.5 × 38 × 85 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Patrisha Bar Cabinet
Melange Neville Credenza
Matisette Chest
Melange Noelle Credenza
Melange Raising Cane End Table
Melange Round Valley Three Door Entertainment Credenza
Melange Asher Four Door Entertainment Credenza
Melange Atlantis Cocktail Table
Melange Holmes C-Shaped Accent Table
Melange Alpine Four-Door Credenza
Melange Callum Round Accent Table
Melange Dylian Console Table
Items We Think You Will Love..
Telluride Bunching Bookcase (withdoors)
East End Accent Bookcase
Brookhaven Open Bookcase
House Blend Etagere
Trellis Lane Accent Bookcase- Black
Surfrider Etagere
Corsica Bookcase
Brookhaven Tall Bookcase
Magnolia Manor Leaning Pier Bookcase
Telluride Bookcase Base
Trellis Lane Accent Bookcase
Magnolia Manor Bunching Bookcase
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Raising Cane Etagere
"*" indicates required fields