Melange Amberly Credenza
Credenza in linen-wrapped maple veneers with a silver leaf champagne finish and textured metal bar pulls. Four doors conceal a taupe-gray interior with three adjustable shelves.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Set a champagne-and-roses mood for everyday spaces with the alluring Amberly Credenza, crafted of Maple Veneers wrapped in linen and covered with silver leaf in a champagne finish. The interior is finished in a tasteful taupe-gray paint, and a textured metal bar pull in a champaign finish adds a final classy touch. Four doors with one adjustable shelf behind the pair of center doors and one adjustable shelf behind each right and left side door.
Product Details
| Four doorsOne adjustable shelf behind pair of center doorsOne adjustable shelf behind each right and left side doorFinish: Silver leaf in champagne finish over linen. The interior is finished in a taupe, gray paint.Hardware: Textured metal bar pull hardwa | Yes |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 46.00 |
| Carton Length | 26.00 |
| Carton Weight | 281.60 |
| Carton Width | 79.00 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | No |
| Height | 42.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Maple Veneers, Silver Leaf and Linen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 75.25 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 222.2 |
| Image Role Data | {“638_85555_95_room”:[“Room Image 1″],”638_85555_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85555_95_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”638_85555_95_top”:[“Top Silo |
| Weight | 222.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 75.25 × 42.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Emmett Entertainment Console
Melange Breck Chest
Melange Draped Credenza
Melange Bianca Nesting Tables
Melange Summit Gorge Entertainment Console
Melange Casual Dining Brynlee 42in Top
Brynlee 42 inch Table
Melange Contours Side Table
Melange Asher Four Door Entertainment Credenza
Living Room Melange Edmun Side Table
German Silver Entertainment Console
Melange Edmun Rectangle Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Amani Accent Table
Bubble Glass Accent Table
Waterfall Brown Accent Table
Amani Three-Drawer Accent Chest
Alfresco Costiere Chest
Hamilton Accent Table
Unity Chest
Oval Accent Table
Susan G. Komen Eternal Chest
Melody White Accent Table
Curata Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Amberly Credenza
"*" indicates required fields