Melange Apollo Credenza
Hardwood credenza wrapped in aluminum with silver and gold tones, set on six sculpted gold legs. Four soft-close doors hide adjustable shelves and a ventilated back panel for media use.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Mid-Century Modern gets an industrial luxe twist in the hardwood Apollo Credenza, with an exterior wrapped in aluminum sheet in silver and gold hues and accented by 6 shaped gold legs. Four doors have soft-close hinges and one adjustable wood shelf behind each set of doors. A ventilated back panel makes this piece media-ready.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 32.00 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 264.00 |
| Carton Width | 96.00 |
| Depth | 19.75 |
| Distressing | No |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Hardwoods and Aluminum Sheet with Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 92.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 222.2 |
| Image Role Data | {“638_85435_MTL_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85435_MTL_room”:[“Room Image 1″],”638_85435_MTL_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85435_MTL_top”:[“Top Silo |
| Weight | 222.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 92 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Casual Dining Brynlee 42in Top
Melange Korena Accent Table
Melange Corinth Four Door Entertainment Console
Living Room Melange Dancer Credenza
Melange Selleck Writing Desk
Melange Atlantis Entertainment Credenza
Melange Rowan Chest
Melange Blythe Accent Table
Melange Sorrell Five-Drawer Chest
Melange Marguerite Two Door Demilune Chest
Melange Fissured Entertainment Credenza
Melange Corrina Round Lamp Table
Items We Think You Will Love..
Triumph Accent Chest
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Chatelet Scroll Accent Table
Amani Three-Drawer Accent Chest
Parkland Falls Storage Trunk
58” Red Asian Cabinet
Waterfall Black Accent Table
Red Bombe Chest
Moment of Hope Chest
Chatelet Credenza
Nesting Tables
Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Apollo Credenza
"*" indicates required fields