Melange Vienna Console
A 105 in. wide console table crafted of quarter-cut oak veneers with a brown base and black top. Wire-brushed and sandblasted distressing adds a refined, rustic look.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Simplicity of form adds grace and gravitas to the Vienna Console, crafted of Quarter Cut Oak Veneers with a brown finish on the base and a black top. Distressing including wire brushing and sandblasting gives the console a refined, rustic and relaxing appeal.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 13.00 |
| Carton Length | 21.00 |
| Carton Weight | 165.00 |
| Carton Width | 109.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.25 |
| Material Description | Quarter Cut Oak Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 105.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 140.8 |
| Image Role Data | {“638_85425_BLK_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85425_BLK_room”:[“Room Image 1″],”638_85425_BLK_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85425_BLK_top”:[“Top Silo |
| Weight | 140.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 105 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Emmett Entertainment Console
Melange Atlantis Entertainment Credenza
Melange Alabaster End Table
Melange Dynasty Accent Chest
Melange Marin 36in Accent End Table
Melange Nolita Two Door Cabinet
Melange Noelle Credenza
Melange Casual Dining Brynlee Table Base
Melange Lisette Hall Chest
Matisette Chest
Melange Kanchan Sofa Console
Melange Grove Round End Table
Items We Think You Will Love..
Leesburg Demilune Hall Console
City View Console Bar Table
Arrowcreek Console Bar Table
Ciao Bella Metal and Faux Concrete Console Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Parkland Falls Console Bar Table
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console Base
Ciao Bella Flip-Top Console
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Magnolia Manor Console Bar Table
Ciao Bella Narrow Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Vienna Console
"*" indicates required fields