Melange Fairfax Credenza
Oak veneer and aluminum credenza with a grooved quatrefoil door pattern and a distressed, hand-planked medium finish. Four doors include adjustable shelves and a ventilated back for media storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a delicate and delightful grooved quatrefoil pattern on its doors, the Fairfax Credenza is crafted of Oak Veneers and Aluminum Sheet, accented with silver-colored zinc alloy tab pulls. The wood is in a distressed medium finish with hand planking. Four doors with one adjustable wood shelf behind each set of doors. Ventilated back panel.
Product Details
| Four doorsGrooved pattern on doorsSoft close hingesOne adjustable wood shelf behind each set of doorsVentilated back panelFinish: Distressed medium wood finishHardware: Silver colored zinc alloy tab pullsDistressed Finished: Gouging, rasping, chopping, ha | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 217.80 |
| Carton Width | 76.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 35.00 |
| Material Description | Oak Veneers, Resin and Aluminum Sheet |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Gouging, rasping, chopping, hand planking |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 171.6 |
| Image Role Data | {“638_85398_MWD_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85398_MWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85398_MWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 171.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Natural Beauty Credenza
Melange Taj Console
Melange Passerine Four Door Credenza
Melange Giles Console Table
Melange Willow Hall Chest
Melange Hawthorne Four Door Credenza
Melange Marin 32in Accent End Table
Melange Boucle Accent Chest
Melange Dixon Writing Desk
Melange Saffron Three Drawer Chest
Melange Madeline Four Door Credenza
Melange Liberty Entertainment Console
Items We Think You Will Love..
Curata Buffet/Credenza
Double Bridge Sideboard
Americana Server
Treasures Buffet – Oak
Alfresco Costa Display Cabinet
Americana Pie Chest
Americana Server
Sanctuary Glass Bunching Curio-Ebony Antiqued Oak
Chatelet Bunching Curio
Affinity Server
Leesburg Buffet
Normandy Buffet
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Fairfax Credenza
"*" indicates required fields