Melange Silverfrost Cocktail Table
Contemporary cocktail table with a light oak-veneer top and shimmery silver base. Includes one self-closing drawer with a silver bar pull.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Offering a two-tone finish in a shaped design contrasting Oak Veneers in a light wood finish with a shimmery silver-finished base, the Silverfrost Cocktail Table has a calming contemporary style. One self-closing drawer with silver-finished bar pull.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Carton Height | 22.00 |
| Carton Length | 34.00 |
| Carton Weight | 348.00 |
| Carton Width | 60.00 |
| Clearance | 12.5 |
| Depth | 30.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 37 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Dimensions | 35W x 15.5D x 2.875H |
| Height | 18.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 1 |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 56.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 293 |
| Image Role Data | {“628_80492_05_room”:[“Room Image 1″],”628_80492_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_80492_05_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”628_80492_05_top”:[“Top Silo |
| Weight | 293 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 56 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Barron Accent Table
Melange Natural Beauty Credenza
Melange Giles Console Table
Melange Corrina Martini Table
Melange Corrina Round Lamp Table
Living Room Melange Emile Credenza
Melange Graffitio Credenza
Melange Contours Console
Melange Selleck Writing Desk
Melange Russell Credenza
Melange Corrina Cocktail Table
Melange Rowan Chest
Items We Think You Will Love..
Eclipse Brown Round Coffee table
Plymouth Gray Rectangular Coffee Table
Sylvie Rectangular Coffee Table
Affinity Round Cocktail Table
Verona Rectangular Coffee Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table with Casters
Lake House Cocktail Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table
Normandy Brown Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Silverfrost Cocktail Table
"*" indicates required fields