Melange Florence Four Door Credenza
Four-door credenza in medium oak veneers and resin with floral cutout doors and large silver hardware. Includes two drawers, adjustable shelving, and a ventilated back with wire management.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bring the outdoors in with the stunning Mélange Florence Four-Door Credenza, featuring hand cutouts of floral motifs on the four doors and generously-scaled dramatic floral silver hardware. There are 2 drawers behind the center doors and 2 adjustable shelves behind each outside door and one fixed shelf behind the pair of center doors. Crafted of Oak Veneers and Resin in a medium wood finish, the credenza has a ventilated back panel with wire management.
Product Details
| Four doors with flower motifTwo drawers behind center doors with hand cutoutsTwo adjustable shelves behind each outside doorOne fixed shelf behind pair of center doorsVentilated back panelWire management holes in back panelFinish: Medium wood finish with | Yes |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 23.75 |
| Carton Weight | 362.88 |
| Carton Width | 94.00 |
| Depth | 21.00 |
| Height | 34.25 |
| Material Description | Oak Veneers and Resin |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 5 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 90.00 |
| Weight | 327.6 |
| Image Role Data | {“628_85103_85_room”:[“Room Image 1″],”628_85103_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85103_85_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_85103_85_top”:[“Top Silo |
| Weight | 327.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 90 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Living Room Melange Edmun Side Table
Melange Nolita Four Door Entertainment Console
Melange Noelle Credenza
Melange Contours Side Table
Melange Koren Credenza
Melange Apollo Credenza
Melange Mazarine Credenza
Melange Bianca Nesting Tables
Melange Rowan Chest
Melange Mackenna Two Door Chest
Items We Think You Will Love..
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
58” Red Asian Cabinet
Chatelet Credenza
Nesting Tables
Waterfall Brown Accent Table
Waterfall Brown Accent Table
Hamilton Accent Table
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Parkland Falls Storage Trunk
Americana Bed Bench
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Waterfall Black Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Florence Four Door Credenza
"*" indicates required fields