Melange Julip Accent Chest
Off-white linen accent chest with clear acrylic legs and silver chrome-colored accents, plus clear acrylic and chrome drop-pull hardware. Three drawers provide organized storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With an understated modern elegance, the Julip Accent Chest is designed with a clean silhouette, clear acrylic legs and silver chrome-colored metal accents. With a cream-colored linen-wrapped exterior and drawer fronts and rounded corners, it has chrome-hued, jewelry-like metal drop pulls and three self-closing drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Linen wrapped exterior and drawer frontsThree self-closing drawersRounded cornersClear acrylic tapered legs with metal accentsFinish: Off-white linen exterior with clear acrylic legs and silver chrome-colored metal accents.Hardware: Clear acrylic and chro | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Drawer Dimensions | 35.75W x 13.5D x 3.375H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 35.75W x 13.5D x 6H |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 35.75W x 13.5D x 5H |
| Alternate Finish Items | 628-50205-35 |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 33.00 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 137.00 |
| Carton Width | 46.00 |
| Depth | 19.75 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 14.75 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 37.125 |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Wood, Linen, Acrylic and Metal Cap |
| Number of Drawers | 3 |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 42.00 |
| Weight | 115 |
| Image Role Data | {“628_50205_05_detail”:[“Detail Image 1″],”628_50205_05_628_50205_35_room”:[“Room Image 1″],”628_50205_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_50205_05_straight_silo”:[“Silo Image |
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 42 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Casual Dining Melange Kandin Bar Cabinet
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Melange Marin 36in Accent End Table
Home Entertainment Melange Nolita Four Door Entertainment Console
Melange Architectural Writing Desk
Melange Joannie Two Door Chest
Melange Emmett Entertainment Console
Melange Branched Four Door Entertainment Credenza
Melange Corinth Four Door Entertainment Console
Melange Edmun Sofa Table
Melange Flourish Dressing Table
Melange Alabaster End Table
Items We Think You Will Love..
Waterfall Black Accent Table
Chatelet Credenza
Susan G. Komen Eternal Chest
Melody White Accent Table
Moment of Hope Chest
Waterfall Brown Accent Table
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Triumph Accent Chest
Unity Chest
Hamilton Accent Table
Nesting Tables
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Julip Accent Chest
"*" indicates required fields