Unity Chest
Modern decorative chest with a sleek white exterior and contrasting magenta interior. Includes one interior shelf and antique pewter ribbon hardware.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sleek and modern meets soft and soothing with the Unity Chest. Part of a curated collection to honor the spirit and courage of those diagnosed with breast cancer, the chest contrasts a creamy white exterior with a magenta-colored interior, accented by antique pewter ribbon-designed hardware. The two doors have soft-close hinges and one adjustable shelf behind each. Crafted of Maple Veneers, a portion of the proceeds from each chest sold goes to the Susan G. Komen Foundation.
Product Details
| Two doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelf behind doorsVented back panelMagenta colored interiorFinish: Sleek white exterior finish with contrasting magenta colored interiorHardware: Antique Pewter Custom Ribbon Designe | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Back Panel Material | MDF |
| Base Panel Opening | 41W x 15D x 12.75H |
| Carton Height | 39.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 265.00 |
| Carton Width | 49.75 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 41.5 |
| Distressing | No |
| Height | 35.25 |
| Material Description | Maple Veneers and Resin |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 42W x 15.625D x 11.5H |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 46.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 42W x 15.625D x 1.5H |
| Weight | 229 |
| Image Role Data | {“5000_85005_02_50004_63_room”:[“Room Image 1″],”5000_85005_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5000_85005_02_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”5000_85005_02_to |
| Weight | 229 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 46 × 35.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Susan G. Komen |
Complete The Look
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Susan G. Komen Eternal Chest
Moment of Hope Chest
Blossoming Hope Cocktail Table
Triumph Accent Chest
Blossoming Hope Writing Desk
Memento Accent Table
Items We Think You Will Love..
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Round Martini Table
Chatelet Scroll Accent Table
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Red Bombe Chest
Melange Four-Door Credenza
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Chatelet Credenza
Curata Accent Table
Chest
Alfresco Costiere Chest
Waterfall Brown Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Unity Chest
"*" indicates required fields