Melange Lenny Woven End Table
Bohemian end table woven in rope with a tempered glass top, offering stylish symmetry for chairside use.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In stylish symmetry, the Lenny Woven End Table, crafted in an organic woven rope with a tempered glass top, is a bohemian beauty that will add whimsy and practicality to any chairside.
Product Details
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 30.75 |
| Carton Length | 26.00 |
| Carton Weight | 66.00 |
| Carton Width | 22.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | No |
| Height | 24.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Rope and Tempered Glass |
| Metal Distressing | No |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 18.00 |
| Weight | 44 |
| Image Role Data | {“638_50513_80_room”:[“Room Image 1″],”638_50513_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_50513_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 18 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Browns |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Diamante Console
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Melange Mediterranean Entertainment Credenza
Melange Console Table
Melange Bellis Accent Table
Melange Willow Hall Chest
Melange Credenza
Melange Asher Four Door Entertainment Credenza
Melange Raising Cane Cocktail Table
Melange Kanchan Sofa Console
Melange Saffron Three Drawer Chest
Melange Em Demilune Accent Chest
Items We Think You Will Love..
Sylvie Tall Bunching Table
Lake House End Table
Carpenter Brown Lamp Table
Verona End Table
Storia Round End Table
Palette Brown Short Bunching Table
Athens End Table
Carpenter Brown Lamp Table
Americana End Table
Lyra End Table
Sylvie Short Bunching Table
Brookhaven Round Lamp Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Lenny Woven End Table
"*" indicates required fields