Melange Fissured Entertainment Credenza
Dark oak entertainment credenza with gold-tone fissure-motif doors and an olive green interior. Soft-close storage with adjustable shelves, a ventilated back and a 3-plug outlet; fits up to an 80 in. TV.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Earthy, elegant and organic, the Fissured Entertainment Credenza is crafted of Oak Veneers in a dark finish with gold-colored fissure-motifs across the door fronts. The interior is painted olive green. Featuring four doors with soft-close hinges and magnetic door catches, there is one adjustable shelf behind each pair of doors, 3-plug electrical outlets behind the right-side doors and a ventilated back panel.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelf behind each pair of doorsVentilated back panelPower supply behind right side doorsOlive green color painted interiorPlinth baseFinish: Dark oak veneers with gold colored “fiss | Yes |
|---|---|
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 37.75W x 14.375D x 13.25H |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Base Panel Opening | 37.75W x 17.5D x 14.25H |
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 258.00 |
| Carton Width | 82.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | No |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 4 |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Silver Leaf |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 78.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 37.75W x 14.375D x 1.5TH |
| Weight | 227 |
| Image Role Data | {“628_55068_89_detail”:[“Detail Image 1″],”628_55068_89_room”:[“Room Image 1″],”628_55068_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_55068_89_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Open 3 |
| Weight | 227 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 78 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Ground Perspective Credenza
Melange Tevis Bluff Cocktail Table
Melange Kingston Console Table
Melange Contours Credenza
Melange Now You See Me Mirror
Melange Taj Console
Melange Breck Chest
Melange Vienna Console
Melange Mountgomery Four Door Credenza
Melange Bridged Cocktail Table
Melange Korena Square Cocktail Table
Melange Credenza
Items We Think You Will Love..
Americana Entertainment Credenza
Urban Elevation Low Entertainment Console
City View 82 Inch TV Console
Entertainment Console
Big Bang 78in Entertainment Console
Chatelet Entertainment Console
Four-Door Entertainment Console
Athens Entertainment Base
Entertainment Console
Plymouth Gray Entertainment Base
Americana 84″ Tv Console
Leesburg Entertainment Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Fissured Entertainment Credenza
"*" indicates required fields