Melange Alpine Four-Door Credenza
Walnut veneer credenza with a timeless marquetry pattern and medium wood finish. Four doors with adjustable shelves and a ventilated back panel support media storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Warm and welcoming and crafted of Walnut Veneers with a timeless marquetry pattern, the Alpine Four-Door Credenza has 4 doors with one adjustable shelf behind each pair of doors. Media-ready, the credenza has a ventilated back panel.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 32.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 242.00 |
| Carton Width | 82.00 |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.25 |
| Material Description | Walnut Veneers |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 78.25 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 209 |
| Image Role Data | {“638_85520_85_room”:[“Room Image 1″],”638_85520_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85520_85_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”638_85520_85_top”:[“Top Silo |
| Weight | 209 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 78.25 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Nolita Four Door Entertainment Console
Melange Dixon Writing Desk
Melange Boucle Accent Chest
Living Room Melange Gerrin Side Table
Melange Renee Credenza
Living Room Melange Greystone Round Cocktail Table
Melange Julip Accent Chest
Melange Alabaster End Table
Melange Contours Credenza
Melange Fairfax Credenza
Melange Mackenna Two Door Chest
Items We Think You Will Love..
Triumph Accent Chest
Red Bombe Chest
Chatelet Scroll Accent Table
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Susan G. Komen Eternal Chest
Parkland Falls Storage Trunk
Amani Accent Table
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Moment of Hope Chest
French Two Drawer Chest
Waterfall Black Accent Table
Oval Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Alpine Four-Door Credenza
"*" indicates required fields