Melange Tevis Bluff Cocktail Table
Quatrefoil cocktail table in a gold finish with antique burnishing, crafted of hardwoods. Casters provide easy mobility.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Like a piece of jewelry for your home, The Tevis Bluff Cocktail Table is in a stylized quatrefoil shape featuring a gold finish with antique burnishing. Crafted of hardwoods, the table is on casters for easy mobility.
Product Details
| Carton Height | 22.25 |
|---|---|
| Carton Length | 38.00 |
| Carton Weight | 118.00 |
| Carton Width | 56.25 |
| Depth | 33.75 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 18.50 |
| Important Use Information | We are not responsible for damage to carpets, rugs or other makes and models of flooring caused by caster use. |
| Levelers | No |
| Material Description | Hardwoods, Gold Leaf, Casters |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 53.50 |
| Weight | 90 |
| Image Role Data | {“5751_80110_15_room”:[“Room Image 1″],”5751_80110_15_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5751_80110_15_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.75 × 53.5 × 18.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Savion Chest
Melange Zola Four-Door Credenza
Melange Credenza
Melange Guilded Accent Table
Melange Deserie Demilune Chest
Melange Marin Drink Table
Melange Raising Cane Cocktail Table
Melange Marguerite Two Door Demilune Chest
Melange Breck Chest
Melange Blythe Accent Table
Melange Selleck Writing Desk
Melange Burlesque Console Table
Items We Think You Will Love..
Plymouth Gray Rectangular Coffee Table
Melody White Round Coffee Table with Casters
Sylvie Square Coffee Table
Melody White Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Black Round Coffee Table
Palette Brown Round Coffee Table
Millwork Brown Round Coffee Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table with Casters
Lake House Cocktail Table
Normandy Square Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Tevis Bluff Cocktail Table
"*" indicates required fields