Melange Savion Chest
Decorative chest with oversized medallion hardware and a Far Eastern-inspired design. Distressed dark wood and resin with subtle white brush strokes; includes 1 shelf.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Serene yet regal in its design, the Savion Chest is punctuated by oversized medallion-like hardware and a Far Eastern vibe. Visually enhancing the depth of the finish, subtle white brush strokes are part of the Savion Chest’s unique finish.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Visually enhancing the depth of the finish, subtle white brush strokes are part of the Savion Chest’s unique finish.One adjustable shelf behind two doorsVentilation slotsFinish: Dark wood finish with distressing.Hardware: Medallion-like hardwareDistressed | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 262.57 |
| Carton Width | 46.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Wood and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Knife marks, spatter |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 239.42 |
| Image Role Data | {“638_85044_inset2”:[“Room Image 1″],”5910_805_SQ_638_85044_room”:[“Room Image 2″],”638_85044”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85044_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 239.42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Rosella Console
Melange Marin Rectangle Cocktail Table
Living Room Melange Edmun Side Table
Melange Silverfrost Cocktail Table
Melange Russell Credenza
Melange Em Demilune Accent Chest
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Evermore Rectangle Cocktail Table
Melange Contours Side Table
Melange Madeline Four Door Credenza
Melange Arbor Credenza
Items We Think You Will Love..
Hamilton Accent Table
French Two Drawer Chest
Alfresco Costiere Chest
Triumph Accent Chest
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Memento Accent Table
Waterfall Black Accent Table
Moment of Hope Chest
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Oval Accent Table
Nesting Tables
Chatelet Scroll Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Savion Chest
"*" indicates required fields