Melange Asher Four Door Entertainment Credenza
Figured primavera entertainment credenza with a canvas crackle finish, plinth base and champagne buckle pulls. Soft-close doors conceal adjustable shelves and drawers, with a vented back and power; fits up to a 75 in. TV.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Crafted of Figured Primavera Veneers with a Canvas Crackle finish, the Asher Entertainment Credenza has a tactile, tasteful appeal. Soft, casual and modern, the silhouette has 4 doors with soft-close hinges and magnetic door catches with one adjustable shelf behind and one drawer behind each pair of doors. Accommodating up to a 75-inch TV, the credenza has a vented back panel and power supply behind the right side doors. A plinth base and champagne-colored buckle pulls add a sleek touch.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelf behind each pair of doorsOne drawer with self-closing drawer guides behind each pair of doorsVented back panelPower supply behind right side doorsPlinth baseFinish: Dark wood | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 36.5W x 12.75D x 11.25H |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Carton Height | 39.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 324.00 |
| Carton Width | 80.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | No |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 31W x 13D x 4.5H |
| Height | 35.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 35W x 16D x 10.375H |
| Left and Right Cabinet Opening | 35W x 16D x 22.625H |
| Left and Right Wood Shelf Dimensions | 36.5W x 12.75D x .5TH |
| Left and Right Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Figured Primavera Veneers with Canvas Crackle |
| Max TV Size | 75″ Flat Screen |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 76.00 |
| Weight | 278 |
| Image Role Data | {“628_55055_89_50139_89_room”:[“Room Image 1″],”628_55055_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_55055_89_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_55055_89_top”:[ |
| Weight | 278 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 76 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Alpine Four-Door Credenza
Living Room Melange Delilah Accent Chest
Melange Kanchan Sofa Console
Melange Koi Rectangle Cocktail Table
Melange Marin Drink Table
Melange Rosella Console
Melange Sorrell Five-Drawer Chest
Living Room Melange Natalee Two Door Chest
Melange Korena Square Cocktail Table
Melange Breck Chest
Melange Lisette Hall Chest
Melange Stacked Chest
Items We Think You Will Love..
Entertainment Console 72in
Entertainment Console
5905-55, Commerce and Market Home Entertainment Entertainment Console
Big Bang 78in Entertainment Console
Urban Elevation Low Entertainment Console
St. Armand Entertainment Console
Entertainment Console 64in
Americana 84″ Tv Console
Lake House TV Console
Leesburg Entertainment Console
Melange, 5560-55 Home Entertainment Door Entertainment Console
Studio 7H Scaffold for Entertainment Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Asher Four Door Entertainment Credenza
"*" indicates required fields