Melange Fingerprints Two Door Credenza
Two-door credenza with bronze-colored swirled doors, a black case, and bronze metal legs. Features soft-close, touch-latch doors, a drawer behind each door with open storage, plus a ventilated back panel and power supply for media.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With the allure of an Impressionist painting, the dramatic Fingerprints Credenza features bronze-colored doors in a swirled pattern, contrasting with a black finish on the top, sides and interior and accented by bronze metal legs. Crafted of wood, resin and metal, the credenza has two doors with soft-close hinges and touch latches with one drawer behind each door and open space above and below the drawers. Media-ready, the credenza has a ventilated back panel and a power supply.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with soft-close hinges and touch latchesOne drawer behind each doorDrawers create and open space above and below drawersVentilated back panelPower supplyFinish: Black finish on top, sides and interior contrast with the bronze gold color door fro | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Base Panel Opening | 25.875W x 16D x 7.5 |
| Carton Height | 38.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 269.00 |
| Carton Width | 58.00 |
| Clearance | 6.5 |
| Depth | 18.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 14.875 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 48.375 |
| Distressing | No |
| Door Count | 2 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 20.25W x 11.375D x 4.75H |
| Height | 33.25 |
| Material Description | Wood, Resin and Metal |
| Number of Drawers | 2 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 54.00 |
| Weight | 233 |
| Image Role Data | {“628_50216_15_80008_15_room”:[“Room Image 1″],”628_50216_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_50216_99_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_50216_99_top”:[ |
| Weight | 233 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 54 × 33.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Callum Round Accent Table
Melange Contours Cocktail Table
Melange Contours Side Table
Melange Terra Credenza
Melange Saber End Table
Home Entertainment Melange Nolita Four Door Entertainment Console
Living Room Melange Edmun Side Table
Melange Apollo Credenza
Living Room Melange Funda Accent Table
Melange Mediterranean Entertainment Credenza
Melange Swaley Four Door Credenza
Living Room Melange Greystone Round Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Verona Accent Table
Alfresco Costiere Chest
Red Bombe Chest
Chatelet Credenza
Bubble Glass Accent Table
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Unity Chest
Moment of Hope Chest
French Two Drawer Chest
Waterfall Brown Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Fingerprints Two Door Credenza
"*" indicates required fields