Melange Mediterranean Entertainment Credenza
White media credenza with blue ombre textured doors in pine and maple veneers. Two adjustable shelves behind each pair of doors and a 3-plug outlet; fits up to a 75 in. TV.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With the allure of an impressionistic painting, the Mediterranean Entertainment Credenza has four white and blue ombre-colored textured door fronts. The interior and case of the credenza is in a soft white. There are two adjustable shelves behind each pair of doors and a 3-plug outlet behind the left pair of doors in the upper right corner. Crafted of Pine and Maple Veneers, the credenza accommodates up to a 75-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four textured doors with touch latchesTwo adjustable shelves behind each pair of doorsPower supply behind left pair of doors in upper right cornerWhite finished interiorFinish: White finished exterior with white and blue ombre colored textured door fronts | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 37.375W x 15.5D x 10H |
| 2nd Row Left and Right Shelf Opening | 37.375W x 15.5D x 7H |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Carton Height | 39.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 293.00 |
| Carton Width | 82.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Door Count | 4 |
| Height | 35.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 36.375W x 16.625D x 9.75H |
| Material Description | Pine and Maple Veneers and Resin |
| Max TV Size | 75″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 4 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Style | Transitional |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 37.375W x 15.5D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 262 |
| Image Role Data | {“628_55064_02_room”:[“Room Image 1″],”628_55064_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_55064_02_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_55064_02_top”:[“Top Silo |
| Weight | 262 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 78 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Em Demilune Accent Chest
Melange Contours Console
Living Room Melange Natalee Two Door Chest
Melange Marin Drink Table
Melange Summit Gorge Entertainment Console
Melange Terra Credenza
Melange Guilded Accent Table
Brynlee 42 inch Table
Melange Burlesque Coffee Table
Melange Keenan Five Door Credenza
Melange Corrina Round Lamp Table
Items We Think You Will Love..
Solstice 78in Entertainment Console
Millwork Brown Large Entertainment Base
Lake House TV Console
Four-Door Entertainment Console
Big Bang 78in Entertainment Console
Entertainment Console 64in
Americana Entertainment Credenza
Waterfall Large Entertainment Base
St. Armand Entertainment Console
Entertainment Console
Melange, 5560-55 Home Entertainment Door Entertainment Console
Swirl Door Entertainment Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Mediterranean Entertainment Credenza
"*" indicates required fields