Melange Jova Four-Door Credenza
Birch veneer credenza with antique mirror and gold/silver fretwork on four glass doors, finished in distressed black. Soft-close doors, adjustable shelves, and a ventilated back.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The essence of refined glamour, the Melange Jova Credenza is crafted of Birch Veneers and antique mirror with gold and silver fretwork on the four glass doors. There’s one adjustable shelf behind each set of doors, and the doors have soft closing hinges. The finished on the outside of the case is a distressed black. Ventilated back panel.
Product Details
| Carton Height | 25.75 |
|---|---|
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 231.00 |
| Carton Width | 76.00 |
| Depth | 20.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Birch Veneers and Antique Mirror |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 187 |
| Image Role Data | {“638_85306_CHP_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85306_CHP_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85306_CHP_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 72 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Stacked Chest
Melange Audra Round Accent Table
Melange Presidio Console Table
Melange Patrisha Bar Cabinet
Melange Marin 32in Accent End Table
Melange Passerine Four Door Credenza
Melange Round Valley Three Door Entertainment Credenza
Living Room Melange Natalee Two Door Chest
Melange Maverick Table
Melange Hawthorne Four Door Credenza
Melange Four-Door Credenza
Melange Em Demilune Accent Chest
Items We Think You Will Love..
Summerville Server
Sanctuary Two-Door Thin Display Cabinet – Ebony
Rhapsody 72” Credenza
Rhapsody 96” Credenza
Farmhouse Server
Waterfall Black Buffet
Lawson Server
Plymouth Gray Buffet
Americana Server
Curata Buffet/Credenza
Treasures Hutch – Oak
Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Jova Four-Door Credenza
"*" indicates required fields