Melange Raising Cane Cocktail Table
Rectangular coffee table with a stainless steel frame, glass top, and a wood-framed cane lower shelf. Transitional design blends steel, glass, and cane for airy storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Melange Raising Cane Cocktail Table is a statement piece for your living room. Its stainless steel frame is both sturdy and elegant, while the glass top and bottom cane shelf framed in wood offer additional storage or display space. This rectangular cocktail table brings together steel, glass, and cane in a transitional design that bridges modern style with timeless craftsmanship, making it perfect for both contemporary and traditional homes.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 27.25 |
|---|---|
| Carton Length | 33.50 |
| Carton Weight | 146.00 |
| Carton Width | 59.25 |
| Clearance | 4 |
| Depth | 30.00 |
| Glass Insert Count | 1 |
| Glass Insert Dimensions | 52.72W x 26.73D x .47TH |
| Height | 18.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Steel, Glass Top, Cane with Wooden Frame |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 52.75W x 27D x 11.25H |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 56.00 |
| Weight | 121 |
| Image Role Data | {“628_80560_15_detail”:[“Detail Image 1″],”628_80560_15_80561_15_50736_15_room”:[“Room Image 1″],”628_80560_15_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_80560_15_straight_silo”:[“Silo I |
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 56 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Blaire Console Table
Melange Holmes C-Shaped Accent Table
Melange Credenza
Melange Julip Accent Chest
Melange Lenny Woven End Table
Melange Edmun Rectangle Cocktail Table
Diamante Console
Melange Rockee Two Door Chest
Melange Amberly Credenza
Melange Atlantis Entertainment Credenza
Melange Audra Round Accent Table
Items We Think You Will Love..
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Sylvie Rectangular Coffee Table
Affinity Round Cocktail Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Plymouth Gray Rectangular Coffee Table
Millwork Brown Round Coffee Table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Normandy Square Coffee Table
Millwork Brown Rectangular Coffee Table
Verona Rectangular Coffee Table
Palette Brown Round Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Raising Cane Cocktail Table
"*" indicates required fields