Melange Emma Console Table
Slim console table featuring a selenite stone top and faux silver-leaf metal base in a serene white and cream palette.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Like a heavenly vision, the graceful Emma Console floats stylishly in your room. Crafted of faux silver leaf on metal with a Selenite top, the slim table has a serene white, cream and beige color palette.
Product Details
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 41.75 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 228.80 |
| Carton Width | 78.00 |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | No |
| Height | 34.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | No |
| Material Description | Faux Silver Leaf on Metal with Selenite Top |
| Metal Distressing | No |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 140 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 179.08 |
| Image Role Data | {“638_85302_MULTI_room”:[“Room Image 1″],”638_85302_MULTI_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85302_MULTI_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 179.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Sabre Console Table
Melange Casual Dining Brynlee Table Base
Melange Natural Beauty Credenza
Melange Saber End Table
Melange Mazarine Credenza
Melange Nolita Four Door Entertainment Console
Melange Marin Drink Table
Melange Audra Round Accent Table
Melange Console Table
Melange Hawthorne Four Door Credenza
Melange Florence Four Door Credenza
Melange Credenza
Items We Think You Will Love..
Arrowcreek Console Bar Table
Parkland Falls Console Bar Table
Brookhaven Console Table
Magnolia Manor Console Bar Table
Leesburg Demilune Hall Console
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Affinity Glass Top Accent Console
Ciao Bella Metal and Faux Concrete Console Table
Vera Cruz Console Table
Sanctuary Four-Drawer Console
Console Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Emma Console Table
"*" indicates required fields