Melange Mathilda Three Drawer Chest
Mango wood chest in a German Silver Foil finish with an interlocking ovals motif, silver bar pulls, and metal legs. Three drawers feature side-mounted guides for easy access.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Serene symmetry in a German Silver Foil finish offers tranquil style in a focal piece for any living space. Crafted of Mango Wood with an interlocking ovals motif on the front in German Silver Foil, accented by small silver bar pulls and silver metal legs, the chest has three drawers with side-mounted metal drawer guides.
Product Details
| Carton Height | 36.50 |
|---|---|
| Carton Length | 20.50 |
| Carton Weight | 129.00 |
| Carton Width | 40.50 |
| Depth | 18.00 |
| Height | 34.00 |
| Material Description | German Silver Foil with Mango Wood |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 38.00 |
| Weight | 129 |
| Image Role Data | {“628_85644_92_room”:[“Room Image 1″],”628_85644_92_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85644_92_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 38 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Nolita Four Door Entertainment Console
Living Room Melange Molina Cocktail Table
Melange Mountgomery Four Door Credenza
Melange Callum Round Accent Table
Melange Dorian Accent Chest
Melange Marin 32in Accent End Table
Melange Halen Nesting Sofa Tables
Melange Noelle Credenza
Melange Summit Gorge Entertainment Console
Melange Barron Accent Table
Melange Atlantis Cocktail Table
Melange Blaire Console Table
Items We Think You Will Love..
58” Red Asian Cabinet
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Melody White Accent Table
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Moment of Hope Chest
French Two Drawer Chest
Sylvie Accent Table
Bubble Glass Accent Table
Parkland Falls Storage Trunk
Unity Chest
Oval Accent Table
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Mathilda Three Drawer Chest
"*" indicates required fields