Melange Blythe Accent Table
Compact accent table with a white onyx top and lower shelf on a black metal frame. Industrial-meets-organic design adds character to small spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Industrial meets organic with the chic and couture Blythe Accent Table, combining an alluring White Onyx top and bottom shelf with patterned veining with 5 slender metal legs. At only 18W by 18D, this versatile piece will add character even to small spaces.
Product Details
| Carton Height | 26.00 |
|---|---|
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 50.16 |
| Carton Width | 21.50 |
| Depth | 18.75 |
| Distressing | No |
| Height | 23.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | No |
| Material Description | Metal with White Onyx |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 18.50 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 34.76 |
| Image Role Data | {“638_50267abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_50267silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_50267top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 34.76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 18.5 × 23 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Complete The Look
Melange Korena Square Cocktail Table
Melange Alabaster End Table
Melange Lenny Woven End Table
Melange Korena Accent Table
Melange Contours Console
Melange Kingston Console Table
Melange Emmett Entertainment Console
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Living Room Melange Gia Drum Table
Melange Raising Cane Cocktail Table
Melange Esperanza Two-Door Chest
Melange Round Valley Three Door Entertainment Credenza
Items We Think You Will Love..
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Curata Accent Table
Red Bombe Chest
Melody White Accent Table
Memento Accent Table
Parkland Falls Storage Trunk
Amani Accent Table
Waterfall Black Accent Table
Triumph Accent Chest
Chatelet Credenza
Chest
Moment of Hope Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melange Blythe Accent Table
"*" indicates required fields